MUDr. Iva Rostová
soukromá zubní lékařka
Římská 16, 120 00 Praha 2
ordinační hodiny
pondělí momentálně neordinujeme
úterý 8:30 - 14:30 (jednou za 14 dní)
středa 8:30 - 14:30
čtvrtek 8:30 - 14:30
pátek momentálně neordinujeme

odstraňování pigmentací

Pigmentacemi rozumíme tmavé zbarvení skloviny v podobě skvrn nebo difuzního charakteru, které nepříznivě mění barevný odstín skloviny ve srovnání s původním přirozeným odstínem. Tyto pigmentace se na zubech usazují z různých složek potravy na pigmenty bohaté, např. z kávy, čaje, červeného vína, borůvek, citrusových plodů, apod. Nejvýraznějším zdrojem pigmentací je pochopitelně kouření.

Pigmentace je možné z povrchu zubů odstranit několika způsoby. Každý z nich do určité míry zatěžuje zubní sklovinu, a proto je třeba dodržovat vhodné časové odstupy mezi jednotlivými procedurami, aby nedošlo k poškození skloviny. Obecně lze říci, že čím efektivnější systém (výraznější vybělení skloviny), tím razantnější (méně šetrný ke sklovině).

Někdy může být původní (vrozený) odstín skloviny pacientem vnímán jako příliš tmavý. V těchto případech nevystačíme s pouhým odstraněním pigmentací z povrchu zubů, ale musíme zasáhnout přímo do sklovinné struktury a odstranit pigmenty v ní pevně vázané. K tomu se využívají různé techniky bělení zubů.