MUDr. Iva Rostová
soukromá zubní lékařka
Římská 16, 120 00 Praha 2
ordinační hodiny
pondělí momentálně neordinujeme
úterý 8:30 - 14:30 (jednou za 14 dní)
středa 8:30 - 14:30
čtvrtek 8:30 - 14:30
pátek momentálně neordinujeme

parodontologie u dětí

Parodontologie se zabývá léčbou a předcházením onemocnění tkání parodontu (vazivový závěsný aparát zubu, zubní cement, dáseň, alveolární výběžky čelistních kostí). V dětském věku se jedná převážně o plakem podmíněnou formu gingivitidy (zánět dásně). Parodontitida je u dětí extrémně vzácná.


gingivitis (zánět dásně)

Nejčastější příčinou gingivitidy v dětském věku je nedostatečná zubní hygiena. Kromě plakem podmíněné gingivitidy existují i formy infekční, vyvolané různými druhy mikroorganismů (bakteriemi či viry).

Zánět dásně se projevuje otokem a změnou barvy dásně, krvácením z dásní, zápachem z úst, v akutní fázi bolestí dásní. Na rozdíl od parodontitidy je zánětlivý proces lokalizován pouze v dásni, úpon dásně na zubní krček není porušen.

Léčba plakem podmíněné gingivitidy spočívá především v úpravě zubní hygieny. S dítětem nacvičíme správnou techniku čištění zubů, nejlépe včetně mezizubních prostor, a motivujeme i rodiče k pravidelné kontrole kvality čištění, případně dočištění. Je-li třeba, lokálně ošetřujeme bolestivá místa. U infekčních forem se léčba liší podle původu (bakteriální / virový).


parodontitis u dětí

Parodontitis, která postihuje dětské pacienty, se odlišuje od parodontitidy dospělého věku nejen svou prevalencí (častostí výskytu), ale i etiologií (příčinami vzniku), rychlostí průběhu i reakcí na léčbu.

děti dospělí
vyskytuje se vzácně častý výskyt
etiologie ne zcela objasněná, u lokalizované juvenilní parodontitidy se pokládá za specifické infekční agens Actinobacillus actinomycetemcomitans nejčastěji podmíněna plakem (zubním povlakem), tedy špatnou orální hygienou
velmi rychlý průběh pomalejší průběh (existují 2 formy: nejčastější parodontitis dospělých s chronickým průběhem a méně častá rychle progredující parodontitis, která postupuje výrazně rychleji)
obvykle velmi obtížná léčba při dobré spolupráci pacienta se obvykle podaří progresi (postup) zastavit

Podle věku, ve kterém onemocnění propukne, i podle dalších charakteristik (lokalizace, progresivity, reakce na terapii, apod.) rozlišujeme 2 typy parodontitid dětského věku:

Vzhledem k rychlé progresi a špatné reakci na léčbu je vhodné dětské formy parodontitidy řešit ve spolupráci se specialistou - parodontologem. V praxi praktického lékaře se v dětském věku zabýváme převážně léčbou gigivitid.